FF300R17ME4PBPSA1
Contact Now
FF300R17ME4PBPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 600 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoDUAL™ 3
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.3V @ 15V, 300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 3 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 20 mW
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 24.5 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FF300R17
Description : IGBT MOD 1700V 600A 20MW
Model Number : FF300R17ME4PBPSA1
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1700 V 600 A 20 mW Chassis Mount Module