MG06300D-BN4MM
Contact Now
MG06300D-BN4MM
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 400 A
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.45V @ 15V, 300A (Typ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 600 V
Supplier Device Package : D3
Mfr : Littelfuse Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 940 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 19 nF @ 25 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : No
Description : IGBT MODULE 600V 300A 940W D3
Model Number : MG06300D-BN4MM
Contact Now
IGBT Module Half Bridge 600 V 400 A 940 W Chassis Mount D3